Kui olla aus, siis minul läheb oma toitumisharjumuste muutmine tohutult raskelt, üle kivide ja kändude. Peas on kõik nii lihtne ja selge, aga samas viskan endale ise tihti kive teele ette. Mitte, et ma üldse ei suudaks muuta, aga läheb väga vaevaliselt.
See postitus saab olema nagu väike uurimistöö iseendale, kuidas saaksin järgmise sammukese astuda. Minu eesmärk on, et ei peaks iseendaga igapäevaselt võitlema, mõtlema pidevalt toidule, vaid kõik sujuks loomulikult keha kuulates. Et hoolida ja hoolitseda enda eest kõigil tasanditel.
Mulle tundub, et mida rohkem endale mingit toitumisviisi peale sundida, seda rohkem hakkab keha vastu võitlema. Keha on justkui iseenda vaenlane ja meelega teeb kõike risti vastupidi. Kuidas iseennast võita? Tuleb lõpetada võitlus iseendaga, selle asemel kuulata ja usaldada uuesti oma keha. Süües tuleb panna tähele, mis tunded söömise hetkel valitsevad ning mis toimub kehas. Üritades enda sundimise mõtted samal ajal eemal hoida. Lihtsalt kuulata ja tunnetada. Ma usun, et tegelikult me oskasime seda päris väiksena teha.Aga seda teab ilmselt igaüks meist, et päris nii lihtsalt asjad ei suju.
Seda nimetatakse “mindful eating” – teadlik toitumine on eesti keeles vast kõige täpsem selgitus. Mindful eatingut praktiseerides peaks väga loomulikult sööma seda, mis on kehale hea ja tervislik. Mindfulness on meditatsiooni vorm, mis aitab tunda ja toime tulla oma emotsioonide ja füüsiliste tunnetega. Teadliku söömise eesmärgiks on jõuda teadlikuse seisundisse, kus toitud tuginedes iseenda kogemustele, isudele ja märkidele, mida annab sulle keha.
Miks teadlik toitumine on hea?
- Ideaalis ei ole ole vaja pidada enam kunagi ühtegi dieeti kui õpid oma keha usaldama. Keha hakkab ise tahtma just seda, mis on talle kasulik ja hea.
- Uuringute kohase sellise söömisviisi tulemusena langeb kehakaal märgatavalt.
- Aitab tihti toitumishäiretest välja tulla.
- Teadlikult toitutes oled hetkes rohkem kohal. See omakorda aitab vähendada stressi ja suurendada üldist heaolu.
- Kaob segadus mida ja kuidas tohib või tuleb süüa. Muutud iseenda jaoks toitumise eksperdiks.
- Mis kõige tähtsam – hakkad uuesti toitu nautima ja armastama. Hoopis teistsugust toitu.
Tundub kõik lihtne, aga kuidas päriselt hakata enda keha kuulates toituma?
- Lase kehal ajule järgi jõuda. Teisisõnu võta söömiseks aega. Kui sööd kiiresti, siis ei jõua täiskõhust märku andev signaal õigel ajal sinuni ja jätkad söömist.
- Mälu toitu korralikult, tunneta selle tekstuuri, keskendu maitsetele. See annab täiesti uue kogemuse.
- Kui sööd, siis ära tegele muude tegevustega – ära vaata telekat, ära istu ninapidi arvutis, pane telefon käest. Keskendu.
- Ära sunni ennast milleksi, naudi söömist ja tunnet, mida see sinus tekitab.
- Jälgi millised toitained on sulle kasulikud ja eelista neid.
- Õpi aru saama, millal on sul tegelikult nälg. See aitab emotsioonide ajel mitte süüa. Minu puhul on see läbi aegade kõige rohkem minu toitumist mõjutanud, sest ma söön tihti emotsioonide pealt.
- Söö mitte söömise, vaid tervise ja enesetunde pärast.
Söömisharjumusi on väga raske muuta, ei ole mõistlik teha drastilisi muutusi üleöö. Mõistlikum tundub teha väikseid muudatusi, et mitte ennast stressata sundimisega.
Mul on väga hea meel, kui jätad siia märke või saadad personaalse teate, kui harrastad sellist toitumisviisi, et arutada ja kogemusi vahetada.
Foto: Unsplash / Brooke Lark