Meie igapäevane elu on tohutult kiire ja paljud tegevused on üsna tülikad ja aeganõudvad. Samuti üleliigne materiaalsus ja asjad väsitavad. Tahan muuta oma elu lihtsamaks, tasakaalukaks ja mõnusalt sujuvaks, et oleks rohkem aega tegeleda iseenda ja perega. Tundub üsna lihtne, eks? Lihtsalt võta aega ja tegutse. Igapäevaselt kujuneb see vähemalt minu jaoks üsna keeruliseks – hommikul ärkan, kiiresti riidesse, laps riidesse, lasteaeda, tööle, töö, töö, töö, laps lasteaiast ära, teen süüa, teen isikliku firma ja hobiprojekte, juba magama. Õnneks nädalavahetused on pisut leebemad.

 

Olen viimasel ajal lugenud ja otsinud nippe, kuidas elu enda jaoks lihtsamaks teha.


1. Võta hoogu maha.

Proovi igapäevast sahmimist vähendada, mõtle läbi mida ja kuidas saaksid teha efektiivsemaks.

Ma usun, et see on minu puhul täitsa tehtav. Proovin pisut enam tegevusi läbi mõelda, mitte koheselt tormata neid tegema. Hästi palju olen seda praktiseerinud tööl. Mu varasem ametikoht nõudis tohutut sebimist, asjatamist ja 100 asja vahel manageerimist. Tihtilugu ei saanud mõtteid isegi ööseks välja lülitada. Ma sain 17 aasta jooksul sellest täieliku üledoosi ja olen nüüd lõpuks õppinud asju prioritiseerima ja võtma chillilt. See ei tähenda, et teeksin kehvemini, kaugeltki mitte – pigem rahulikult, keskendudes ja planeeritult. Aitab väga!

 

2. Pane enne magama minekut kirja järgmise päeva kava ja ülesanded.

See, et ma paneksin eelmisel õhtul järgmise päeva plaani kirja on ulme. Kuna enamus neist on seotud tööga, siis ma lihtsalt ei taha töömõtteid õhtul mõelda. Pigem meeldib mulle ülesandeid to-do listina jookvalt kirja kui tekib midagi, mis vajab ära tegemist. Nii on mul pidevalt ports liste erinevate tüüpide kaupa: töö ja oma firma asjad eraldi. See aitab mul sodi peast välja visata ja hoida seda paberil, palju vähem muretsemist, et midagi unueb. Ja kui asi on tehtud saan selle visuaalselt maha kriipsutada – kohe selline mõnus motiveeriv tunne.

 

3. Tee järgmise päeva hommiku-/lõunasöök eelneval õhtul valmis

Ideeliselt peaks see päeval, eriti hommikul hulga aega kokku hoidma. Ainukene asi, mida ma teen omale tööle kaasa on värskelt pressitud mahl või smuuti. Alguses kui hakkasin värskelt mahla kaasa pressima avastasin, et ma jään hommikul tohutusse ajahätta. Puuviljade ja köögiviljade lõikumine, pressimine ja peale seda mahlapressi pesemine võtab arvestatava aja. Mul umbes 20 minutit. Ma ei tea, äkki olen jube aeglane lihtsalt? Seega olen hakanud mahla õhtul valmis tegema. Ega tegelikult oleks ju päris-päris värske parem, aga hommikul on iga minut und elutähtis. Smuutidega on lihtsam, need ei võta eriti aega ja jõuan valmistada ka hommikul.

 

4. Harjuta sisse hommikrutiin

Vohh, see on  minu jaoks üks hädavajalik tegevus. Ma olen jube unimüts hommikuti. Kell võib heliseda 5 korda enne kui ma üles tõusen. Tihtipeale panen esimese helina minimaalselt pool tundi varem, et oleks teadmine: “Jess, saan veel nii kaua magada!” Iga minut magamist on hommikul elulise tähtsusega. Autos tööle sõites on loomulikult jube uni, aina haigutan ja olen päris udu. Tegelikult tahaksin aga hoopis tõusta ja vaikselt päeva sisse elada mõnusate rituaalidega. Need mõned korrad, mis ma olen suutnud ennast kokku võtta, on olemine palju värskem ja päev kulgenud mõnusamalt. Hetkel üritan harjutada ennast varem tõusma, vaikselt päeva sisse elama.

 

5. Harjuta sisse õhtune rutiin

Samamoodi, nagu hommikune, toimib ka õhtune rutiin, aga eesmärk on pigem päeva tegevustest välja tulla ja tegeleda iseendaga. Loe, mediteeri, joo mõnus tassike teed, kirjuta paberile oma mõtteid. Mina sätin blogipostituste kirjutamise tavaliselt õhtusele ajale. See on minu jaoks terapeutiline ja maandav.

 

6. Organiseeri ja hoia kapid korras

Minu puhul ellu viia väga raske. Üldse asjadest loobumine tuleb mulle väga raskelt ja südamevaluga. Kuigi riidekapp on mul täitsa kenasti korras, ausalt. Riided puudel ja teine osa ilusti virnadesse lapatud. Teiste sahtlite, kappide ja riiulitega on kehvem lugu pisut. Aga … ma tegelen selle parandamisega aktiivselt. Unistustes tahaks hoida kappides minimaalselt hädavajalikke asju ja piinlikult sätitult. Ühesõnaga tegelen sellega, sest olen kindel, et aitab väga palju elu lihtsustada.

 

7. Sea omale igakuised eesmärgid

Ma ei ole seda siiani teinud. Arvan aga, et mõte on täitsa hea. Ma usun, et see aitab konkreetsetele tegevustele ja eesmärkidele rohkem fokusseerida ja seeläbi ka rohkem saavutada. Iga uue kuu eesmärke paika pannes teha enda jaoks ka ülevaade kuidas eelmise kuu eesmärkidega läks. Võtan selle nipi kasutusse ja hakkan praktiseerima juba detsembrist. Olgugi, et pool kuud juba läbi. Mõne väikse eesmärgikese jõuan ikka täita. Kindlasti pean meeles pidama, et eesmärk ei pea olema tohutult suur ja raskesti saavutatav. Kuigi ka neid on vaja, et ennast liigutama panna. Eesmärk võib olla ka midagi lihtsasti teostatavat, näiteks: “Olen inimestega lahkem ja naeratan rohkem!”. Lihtne ju – kui teadlikult tegeleda, siis muudab väga palju.

 

8. Sea omale pikemaajalised eesmärgid ja tuleta neid pidevalt endale meelde

Mõned eesmärgid on nii suured, et nende täitmine ühe kuuga läheb keeruliseks. Seetõttu on hea mõte seada omale aasta, poolaasta või kvartali eesmärgid. Minu meelest on aasta eesmärkide seadmine tore tava, kuigi tihti kipuvad need peale kirjapanemist ununema. Nipp on siin, et tuleb pidevalt neid eesmärke endale meelde tuletada. See aitab alateadlikult sihi poole liikuda. Plaanin kindlasti rakendada.

 

9. Oma vähem asju

Oh, see on väga raske. Pidevalt on mingeid asju “väga vaja”.  Tegelikult muidugi on see pigem emotsiooni ajel toimunud ost. Eriti raske on tagasi end hoida, kui see pean-selle-saama-või-muidu-suren asi on soodsa või väga soodsa hinnaga. Siis on seda kohe tohutult vaja. Tegelikult aga paljusid, et mitte öelda suuremat osa, nendest asjadest ma ei kasuta. Esiteks mõjub see rahakotile halvasti, teiseks kuhjub kodu mõttetu sodi alla. Tegelen enesega, et järjest asjade hulka vähendada ja vähendada. Kindlasti ei lähe ma äärmusesse ja ei säilita ainult eluks vajalikku. Pigem mõtlen oma vajadused korralikult läbi ja liigun vähemate, kuid kvaliteetsemate asjade poole. Eesmärk on tunda end hästi ja anda kõikidele asjadele mõte, mitte käia ainult linase kleidi ja viiskudega.

 

10. Üleliigsed kohustused

Need väsitavad meid väga. Sisemuses tihti ei tahaks nedega tegeleda, aga kuna oled võtnud need kohustusteks, siis nii kergelt ei pääse ka. Mina üritan neid tulevikus omale vähem võtta – tegelen ainult nendega, mida on päriselt vaja või päriselt tahan. Muudest üritan ajapikku, kuid kindlalt vabaneda. Õnneks olen juba puhastustööd ka alustanud.

 

11. Leia sisemine lihtsus

Pisut ehk raske aru saada, kuidas seda täpselt teha. Ma arvan, et täpselt samamoodi nagu asjadegagi. Püüa segadust endas vähendada – kirjuta, loe, viibi looduses, mõtle oma mõtteid selgeks. Ma usun, et see on üks võtmekoht, teen seda praegu ja plaanin jätkata tulevikus. Ilma enam ei oskagi. Soovitan Sinul ka proovida.

 

12. Täida päev väikeste naudingutega

Need asjad on tõesti pisikesed ja ei vaja suurt vaeva. Küll aga päeva jooksul nende pisiasjade nautimine teeb kogu päeva meeldivamaks. Nauding võib olla mis iganes sulle rõõmu valmistab: hommikune soe dush, mullide puhumine, hea raamat, tass värsket kohvi, suudlemine, hea muusikapala, värsked marjad, miks mitte ka klaasike veini. Seda võin ma ilma ütlematagi vabalt teha. Tuleb endale lihtsalt meelde tuletada, et kohustused ei ole ainukene asi maailmas ja tuleb enda heaolu tõsta esimeseks.

 

13. Lihtsusta ja ühtlusta oma garderoob

Mida vähem on riideid, seda , universaalsemaid ja üksteisega sobivaid, seda lihtsam ja vähem aega nõudev on igapäevane riietumine. Mulle tegelikult meeldib üsna lakooniline stiil, samas ka natukene vürtsi rokilikuma ja tänapäevasema kantriteemaga segatuna. Natukene raske on tähelepanu vajava naisena seda ellu viia, aga olen astunud esimesi samme. Heidan vähemalt korra nädalas riidekapile lihtsalt 1min pilgu peale ja võtan välja esemed, mida ilmselt ei kannaks enam. Enamasti on need pigem värvilised, kirjud ja erksates toonides riided. Suur osa riideid on mul sinised (teksa), valged, hallid, beežid, mustad. Sekka muidugi ka kõike muud. Paljud asjad sobivad omavahel üsna hästi. Üritan igapäevaselt seda poolt endas arendada.

 

14. Söö tervislikult ja  aeglaselt

See võib tunduda siin teemas esiti kummaline nõuanne, kuid tegelikult see nii ei ole. Aeglaselt söömine võimaldab toitu nautida, saades söödavast suuremat rahulolu. Läbi rahulolu ja teadlikkuse koguseid vähendada ja süüa tervislikumalt. Tervislikult söömine mõjutab omakorda heaolu, tundeid ja tervist.  Ehket mida tervislikumalt sööd, seda lihtsam ja parem Su elu on. Üritan järgida, aga alati ei õnnestu kahjuks. Küll aga tegelen selle eesmärgiga igapäevaselt ja proovin päev-päevalt rohkem käppa saada.

 

15. Loo toitude nädalaplaan

Kui planeerid oma toidukorrad nädala jagu ette, vähendad oluliselt igapäevast nuputamist: “Mida täna küll süüa teha?!” Ühe korra mõtled, terve nädal hooletu. Teiseks planeerides saad kasutada samu tooraineid erinevatel päevadel efektiivsemalt. Teed ühel päeval midagi, millest saad järgmisel päeval midagi muud teha. Ilmselgelt korralik aja kokkuhoid. Mina isiklikult olen selles väga halb. Kuid jällegi asi, mida tahan enda puhul muuta.

 

16. Planeeri treeningud nädal ette

Sellel ei hakka ma isegi pikemalt peatuma, minu puhul antud hetkel täiesti olematu. Ütleks lausa, et igasugune trenn on mul olematu.

 

17. Loo failisüsteem ja hoia mailibox tühi

Kui töötad igapäevaselt arvutiga, siis loogilise failisüsteemi loomine hoiab kokku tohutult aega. Ma ise olen selline kord nii ja kord naa. Teatud tüüpi asjad on mul väga karmilt organiseeritud, samas igasugune loovam materjal on emotsiooni ajel salvestatud ja üsna pilla-palla mitmes kaustas laiali, mistõttu ka peale salvestamist suuremat osa neist ma enam ei ava. Halb komme ja taas ma arvan, et produktiivuse mõttes üritan end parendada. Postkasti tühjendamises olen ma lihtsalt eluhalb, ma isegi ei viitsi keskenduda, et midagi muuta. Loomulikult on kirjad mul strukturureeritud kaustadesse, aga see palju ei päästa.

 

18 . Veeda vähem aega nutiseadmetes

Proovi teha paus online-elust vähemalt tunnikene päevas ja proovi vahel täieliku online-paastu näiteks üheks päevaks. Mine parem metsa. Ma tean, et jube raske – eriti mul, kelle põhi- ja hobitöö on kõik seotud IT ja arendusega. Siiski proovin päevas leida mingeid augukesi, kui teen midagi muud.

 

19. Mõtle välja millist elu sa tahad endale ja kirjuta see üles

Minu jaoks kannab seda eesmärki blogi. Siia saan oma unistuste elu visualiseerida ja hoida endal pidevalt silme ees.

 

20. Lõpetuseks küsi alati, kas see lihtsustab minu elu? Kui vastus on ei, mõtle uuesti, kas peaksid seda tegema.

 

Kuidas Sina oma elu lihtsamaks muudad? Olen väga rõõmus kui jagad oma mõtteid.

 

 

Foto: Unsplash / Logan Nolin

 

KOMMENTEERI

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.